מהי בדיקת GGT? ומה המשמעות של GGT גבוה?

תוכן עניינים

מאמרים נוספים
מהי בדיקת ה-GGT?
מהי בדיקת GGT? ומה המשמעות של GGT גבוה?

הכבד הוא אחד האיברים הכי חשובים בגוף, והוא אחראי בין השאר, לסינון פסולת ורעלים מהדם, פירוק אלכוהול ותרופות, יצירת חלבונים ופירוקם, אחסון אנרגיה, סוכר, ויטמינים, ברזל לשימוש בשעת חירום, הפקה חיונית של כולסטרול, ייצור מיץ מרה ועוד. משקל כבד ממוצע הוא כ-1.4 ק"ג אצל אדם מבוגר, מה שהופך אותו לאיבר הכי כבד בגוף, ומומחים רפואיים טוענים שיש לו מעל ל-500 תפקידים שונים בגופנו. אחת התכונות המופלאות של הכבד, היא היכולת לחדש את עצמו, גם לאחר כריתה חלקית או פגיעה כלשהי.

לצד תפקידיו החיונים והקריטים, הכבד חשוף גם ללא מעט מחלות, שעלולות לפגוע קשות בתפקודו, ביניהן, שחמת, הפטיטיס, צהבת, מחלת כבד שומני, מחלת כבד אלכוהולית ועוד.

אחת הבדיקות שמאפשרת זיהוי וגילוי מחלות כבד היא בדיקת GGT . שכן, ככל ועולה במסגרת הבדיקה שלמטופל ערך GGT גבוה בדם, ייתכן והוא סובל מבעיה רפואית כלשהי בכבד.

מהם הגורמים למחלות כבד?

מחלות כבד נגרמות עקב סיבות רבות ומגוונת, החל מצריכת אלכוהול מופרזת, הצטברות שומן בכבד מעבר לרמה התקינה, מחלות זיהומיות, הידבקות בוירוס ההפטיטיס, צהבת נגיפית, מחלות אוטואימוניות ועוד. 

מהם התסמינים המתלווים להן?

בין התסמינים המתלווים למחלות הכבד השונות, ניתן למצוא: צהבת, חום, עייפות, שלשולים, חולשה, ירידה לא מועטה במשקל, דימומים שונים, כאבי בטן ועוד.

מהו GGT?

גמא-גלוטאמיל טראנספפטידאז או בקיצור GGT זהו אנזים, שתפקיד לשמור על תפקוד החומצות אמיניות, שיש להן תפקיד מרכזי בבניית חלבונים בגופנו. היות ואנזים זה, רגיש מאוד למחלות כבד שונות, ערך GGT גבוה, יכול להצביע על שיבושים בתפקוד הכבד, הנובעים ממצבים בריאותיים שונים.

מהי בדיקת GGT ומתי יופנה מטופל לביצועה?

זו בדיקת דם שבאה לאתר אם למטופל קיים ערך GGT גבוה בדמו. מטופל יופנה לביצוע הבדיקה ככל וביצע בדיקת ALT, (בדיקת דם לאיתור אנזים שנקרא אלאנין טרנסאמינאז'), שהצביעה על רמות גבוהות בדם, שעלולות להעיד, בין השאר, על מחלות כבד או מחלות בעצמות. 

מה כולל תהליך בדיקת GGT?

ככל והמטופל ביצע בדיקת ALT, שהראתה ערכים גבוהים מהמקובל, הוא יופנה לביצוע בדיקת GGT. שאמורה לאבחן אם הבעיה הרפואית של המטופל נמצאת בכבד או בעצמות. אם התוצאות שהתקבלו במסגרת הבדיקה, תקינות, ככל הנראה הבעיה הרפואית של המטופל נמצאת בעצמות, ולא בכבד. אם תוצאות בדיקת הדם מצביעות על ערך GGT גבוה, כנראה, והבעיה הרפואית נמצאת בכבד. 

מה המשמעות של ערך גבוה שמתגלה בבדיקה?

ערך גבוה של אנזים זה עלול להצביע על קיומם של התרחישים הבאים:

מחלות כבד שונות, לרבות מחלת כבד אלכוהולית

צהבת חסימתית

חסימות ומחלות בדרכי המרה 

כשל לבבי

ערך GGT גבוה בדם יכול לנבוע גם מנטילת תרופות 

על החשיבות של תזונה נכונה ומעקב תדיר

בדיקה זו מבוצעת או כאשר יש חשד למחלת כבד שונה, בגלל תסמינים שונים שהתגלו אצל המטופל או במסגרת בדיקת סקר שנתית שגרתית, שמבוצעת אחת לשנה. הבדיקה זו היא פשוטה יחסית, ויכולה לסייע לרופאים להעניק למטופל אבחנה רפואית מדויקת וטובה יותר. בגלל החשיבות המכרעת של הכבד בגופנו, חשוב מאוד להיות עם יד על הדופק, ומצד אחד לשמור על הבריאות, לא לצורך אלכוהול בצורה מופרזת ולשמור על תזונה מאוזנת ובריאה, ומצד שני לבצע בדיקות סקר שנתיות בהתאם להמלצות משרד הבריאות.

MediCare מעניקה למטופליה שלל בדיקות, אבחונים וטיפולים מהמתקדמים ביותר

חברות רבות היום בתחום ביטוחי הבריאות מעניקות ללקחותיהן, אפשרות לבצע בדיקות סקר מקיפות, בתוכם נכללת בדיקה זו. אחת מאותן חברות היא MediCare, שמאפשרת לללקוחותיה לבצע את בדיקת GGT ו-ALT, במסגרת בדיקת סקר מנהלים תקופתית. MediCare גם מעניקה למטופליה כתבי שירות רפואיים נוספים, הכוללים את הבדיקות, האבחונים והטיפולים מהטובים ביותר שקיימים, אצל הרופאים בבתי החולים המובילים בישראל.ה

medicare - מדיקר

הגשת תביעה אונליין

להגשת תביעה אונליין יש למלא את כל השדות

רגע לפני שאתם מפספסים את ההזדמנות להצטרף ל-MediCare, השאירו פרטים ותהנו משירותי בריאות מתקדמים ברמה הגבוהה ביותר

הפנייה התקבלה בהצלחה, נחזור אליכם בהקדם.